Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in C:\HostingSpaces\mmazaheb.ir\mmazaheb.ir\wwwroot\wp-content\plugins\wp-gap-notification\inc\Wgn_notific.class.php on line 357
مقالات Archives - مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی
یکشنبه , ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
خانه --> مقالات

مقالات

فرهنگ تقریبی و تقریب فرهنگی – مطالعه ای روشی و تطبیقی

برای فرهنگ تعاریف زیادی شده است که در ذیل اهم آن اشاره می­کنیم: تعریف اول: فرهنگ مجموعه­ای از صفات اخلاقی و ارزشهای اجتماعی است که از زمان ولادت فرد در وی اثر می­گذارد و بصورت ناخودآگاه رابطه­ای می­شود که روش زندگی او را با رسومات زندگی مکانی که در آن بدنیا آمده مربوط می­کنند (تعریف مالک بن نبی)

بیشتر بخوانید »

امام باقر سلام الله علیه در بینش اهل سنت

  عبدالله بن عطاء (معاصر امام باقر سلام الله علیه): عطار نیشابوری (متوفای ۶۲۷ هـ): ابن ابی الحدید (متوفای ۶۵۵ هـ): محی الدین نووی (متوفای ۶۷۶ هـ): ابن خلکان (متوفای ۶۸۱ هـ): رازی (متوفای ۷۲۱ هـ): ابن تیمیه (متوفای ۷۲۸ هـ): ذهبی (متوفای ۷۴۸ هـ): صفدی شافعی (متوفای ۷۶۴ هـ): …

بیشتر بخوانید »

انواع ذبح

با بررسی کتب اسلامی و منابع دینی درباره ذبح و قربانی در ابواب مختلف فقهی؛ روشن می‌شود که قربانی دارای اقسام مختلفی است؛ اما در همه اقسام آن باید صورت شرعیه و شرایط مربوط به ذبح و قربانی که در ابواب مختلف کتب فقهی به آن پرداخته‌شده است و در حقیقت ضامن توحیدی بودن قربانی است، رعایت شود

بیشتر بخوانید »

چه کسی جانشنین ایمن الظواهری می شود؟

پس از رسیدن اخباری مبنی بر وخیم شدن حال "إیمن الظواهری" رهبر فعلی القاعده، این گروه تروریستی در اوضاع نابسامانی به سر می برد."عمرو فاروق" کارشناس مسائل سیاسی در اسلام در مصاحبه با "المصری الیوم" با اشاره به "بحران رهبری در القاعده" گفت: بنابر اسناد موجود بخشی از تلاش های مداوم در جهت برکناری الظواهری می باشد و یا خواستار استعفا و جایگزینی حمزه بن لادن برای رهبری القاعده در جهت تکمیل اهداف پدرش است.

بیشتر بخوانید »

بررسی جایگاه ابن‌تیمیه در میان سلفیۀ جهادی دربارۀ حکمِ «خروج بر حاکم»

سلفیۀ جهادی به‌عنوان گروهی که تنها راهِ انتشار دین را «جهاد مسلحانه» می‌دانند، برای پیشبرد اهداف خود، درصدد برطرف کردنِ موانع بر آمده‌اند. آنان بزرگ‌ترین مانع را حاکمانِ ممالکِ اسلامی قلمداد نموده و به کفرِ ایشان حکم کرده‌اند.

بیشتر بخوانید »

آیا «جماعت تبلیغ» را می توان گروهی در خدمت اهداف وهابیت دانست؟!

جماعت تبلیغی، از پر نفوذترین و فراگیر ترین جنبش های اسلامی معاصر است که. در ۱۳۰۵ش/ ۱۹۲۶ توسط مولانا محمد الیاس (متوفی ۱۳۲۳ش/۱۹۴۴) بنیان گذاری شد. این جنبش به منظور تبلیغ اسلام، از منطقه ای به نام میوات در نزدیکی دهلی کار خود را آغاز و بتدریج در سراسر هند و بعدها شبه قاره و حتی سایر کشورها گسترش یافت، به گونه ای که امروزه درجهان شناخته شده است.

بیشتر بخوانید »

بررسی تطبیقی مفهوم «ایمان» و «اسلام» در نگاه وهابیت و علمای فریقین

مسلمانان با الهام از کتاب و سنت پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم همواره بر این عقیده بوده‌اند که انسان با اقرار به شهادتین (اقرار به توحید و رسالت پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم ) مسلمان می‌شود و احکامِ مسلمان را دارا خواهد بود. همچنین بعد از اقرار زبانی، وی با باور قلبی صاحب ایمان می‌شود؛ بدون اینکه عمل به واجبات در مفهوم ایمان دخیل باشد. وهابیان شهادتین را برای مسلمان شدن کافی نمی‌دانند و از طرفی عمل را از اجزا و شرایطِ تحققِ ایمان می‌دانند و با توسعه در مفهوم عبادت معتقدند که مسلمانان با انجام اموری مانند توسل، ذبح و درخواست از اولیای الهی، «مشرک» و «مرتد» می‌شوند. هدف ما در این نوشته این است که با ارائۀ عقاید علمای شیعه و سنی و تطبیق دیدگاه آنان با سیرۀ نبوی و قرآن کریم، ثابت کنیم که اموری مانند توسل و نذر، هیچ لطمه‌ای به ایمانِ افراد نمی‌زند و شهادتین است که سبب حفظ جان انسان می‌گردد و نمی‌توان فرد اقرارکننده را به‌زعم مشرکانه بودنِ این اعمال، تکفیر نمود.

بیشتر بخوانید »

رویکرد‌ ابن‌تیمیه دربارۀ اهل‌بیت(علیهم السلام)

فضایل و مناقب اهل‌بیت(علیهم السلام) یکی از مسائلی است که در میان تمام مسلمانان، به‌ویژه اهل‌سنت، قابل‌توجه بوده و کتاب‌های زیادی دراین‌باره نگاشته شده است. مراد از اهل‌بیت(علیهم السلام) در این مقاله، خاندان رسول خدا(صل الله علیه و آله و سلم) یعنی حضرت علی (علیه السلام)، حضرت زهرا (سلام الله علیها)، امام حسن (علیه السلام)، امام حسین (علیه السلام) و نُه فرزند معصوم ایشان (علیهم السلام) است. آیات و روایات زیادی بر فضایل اهل‌بیت (علیهم السلام) دلا‌لت دارد و اکثر علمای اهل‌سنت نیز آنها را پذیرفته‌اند؛ اما ابن‌تیمیه، از بزرگان سلفی و تکفیری، اگرچه در بعضی موارد اهل‌بیتِ پیامبر(علیهم السلام) را مدح می‌کند، اما غالباً با روش‌های مختلف، منکرِ فضایل و مناقب آنان شده و حتی بعضاً آن بزرگواران را مورد تنقیص و توهین نیز قرار داده است. این نوشتار، ابتدا دیدگاه ابن‌تیمیه دربارۀ اهل‌بیت(علیهم السلام) را بررسی، و سپس نقدهای علمای اهل‌سنت دربارۀ دیدگاه‌های ابن‌تیمیه در این زمینه را نقل می‌کند.

بیشتر بخوانید »

چرا مناسک دینی شیعیان را در اردن نمی بینیم؟ مقاله «خالد الجیوسی» در رای الیوم

شفقنا- مقامات اردن همه تدابیر لازم را برای جلوگیری از گشودن باب منظم گردشگری دینی ایرانی ها و شیعیان بویژه در مزار جنوبی اردن و آرامگاه جعفر طیار در پیش می گیرندو  اجازه انجام مراسم و مناسک شیعی را نمی دهند در حالی که در مقابل مناسک یهودی و تلمودی در خاک اردن برگزار می شود.

بیشتر بخوانید »

بررسی تطبیقی دیدگاه دیوبند و وهابیت در توحید الوهیت

یکی از مسائل که در سالهای اخیر باعث ایجاد چالش جدی در میان مسلمین جهان شده است، توسل به اولیاء الاهی و ندای آنها بعد وفات می باشد. در این میان عده ی قلیلی از مسلمین که خود را منتسب به “سلف” می دانند، با تعریف خاصی از توحید و …

بیشتر بخوانید »