دوشنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۸
خانه --> مقالات --> مقالات داخلی --> بررسی آیه من لم یحکم بما انزل الله فاولئک هم الکافرون

بررسی آیه من لم یحکم بما انزل الله فاولئک هم الکافرون

این مقاله که توسط دانش پژوه مؤسسه مذاهب اسلامی شعبه مشهد، آقای احمد اشرفی شیرخُند نوشته شده است، در ۱۶ صفحه به بررسی و نقد یکی از مبانی وهابیت برای تکفیر مسلمین که آیه ۴۴ سوره مائده می باشد، پرداخته است.

اشرفی در مقدمه مقاله خود اینگونه می گوید: « در زمانی زندگی می کنیم که گروهی به اسم اسلام حکم تکفیر افرادی را صادر می کنند که این افراد گوینده “لا اله الا الله” هستند و این گروه اعتقاد دارند که هرکس مخالف عقاید آنها باشد جان و مال و ناموس او حلال می باشد. گروههای تکفیری این حکم را در مناطقی صادر کرده اند که سالیان سال از ماذنه های مساجد این مناطق ندای توحید بلند است و خواهد بود.

جریان تکفیر که ظهور آن به سال ۳۷ در جریان حکمیت برمیگردد، امروز این جریان دنیای اسلام را با مشکلات فراوانی روبرو کرده است. سلفیه جهادی با نگاه به ظواهر قرآن از اسلام یک چهره خشن به دنیا معرفی کرده است و با استناد به آیه ۴۴ سوره مائده حکم به تکفیر حاکمان اسلامی میدهند که دنیای اسلام را وارد یک هرچ و مرجی کرده اند که نتیجه این فتوا باعث شده است که مسلمان، برادر مسلمان خود را به قتل برساند.»

 

وی بعد از این مقدمه، وارد بحث  ایمان و کفر می شود و بعد از آن با توجه به تفاسیر اهل سنت و روایاتی که تکفیر کردن اهل “لا إله الا الله” را جایز نمی داند، به بررسی آیه ی مورد بحث می پردازد و خلاف برداشتی که وهابیت از این آیه مبنی بر تکفیر اهل “لا إله الا الله” دارند را نتیجه گیری می کند.

 

برای دانلود این مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید.

بررسی آیه من لم یکفر بما انزل الله فاولئک هم الکفرون

درباره‌ی عبدالحسین

عبدالحسین

حتما ببینید

گفتگوی حجت الاسلام افضل آبادی با خبرگزاری حوزه علمیه خراسان

حوزه/ مدیر مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی مشهد گفت: با توجه به اینکه رویکرد اصلی مرکز آموزش پژوهش محور است، کلیه طلاب موظف هستند در هر ترم یک مقاله علمی تدوین نمایند که هم اکنون بیش از ۲۰۰ مقاله علمی تدوین و گردآوری شده است. به گزارش خبرگزاری حوزه ، مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی مشهد یکی از مراکزی است که تحت اشراف مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با زعامت آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی به فعالیت می پردازد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *