سه شنبه , ۲۱ آبان ۱۳۹۸
خانه --> اخبار مرکز --> دیدار طلاب مرکز مذاهب مشهد با آیت‌الله حاج شیخ محمدجواد فاضل لنکرانی

دیدار طلاب مرکز مذاهب مشهد با آیت‌الله حاج شیخ محمدجواد فاضل لنکرانی

روز جمعه ۲۹دی‌ماه۹۶، دانش پژوهان مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی مشهد، با حضور در دفتر آیت‌الله فاضل، دیداری اختصاصی با ریاست مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم‌السلام، حضرت آیت الله حاج شیخ محمدجواد فاضل لنکرانی دامت برکاتهداشتند.

در ابتدای دیدار، حجت‌الاسلام افضل‌آبادی، مدیر مرکز مذاهب مشهد و حجت‌الاسلام ربّانی بیرجندی از پژوهشگران و اساتید فعّال در این مرکز و حجت‌الاسلام فیروزه‌چی به نمایندگی از دانش پژوهان، پس از یادکرد مرجع فقید آیت‌الله فاضل لنکرانی و تشکر از حمایت‌های ریاست محترم، گزارشی اجمالی از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و تبلیغی مرکز مذاهب مشهد، ارائه و دیدگاه‌ها و نظرات خود را این زمینه بیان کردند.

در ادامه آیت الله حاج شیخ محمدجواد فاضل لنکرانی ضمن عرض خیر مقدم به اساتید و دانش‌پژوهان مرکز مذاهب مشهد، نکات مهمی را درباره اهداف تشکیل این مرکز و رسالت‌های طلاب تبین نمودند.

ایشان در رابطه با اهداف تشکیل این مرکز علمی فرمودند، «بعضی اهداف، اهداف بدوی و ابتدائی است از جمله آشنایی خود شما با فرق و مذاهب، تربیت چهره‌های علمی و اساتید برای حوزه علمیه، تبلیغ در سطح استان، کشور و بین الملل اما هدف اصلی که تازه بعد از پایان دوره آموزشی شروع می‌‌شود، تشکیل حلقه‌های پژوهشی و علمی و انجام پژوهش‌های جدید و عمیق و ارائه آن به جهان اسلام است»

سپس در توضیح این هدف اصلی مرکز مذاهب، خطاب به دانش‌پژوهان، افزودند: «شما بعد از این دوره تازه ابزار کار به دست‌تان آمده، تسلط دارید و باید بیایید در مجموعه‌ی منابع دین، آن معارف ناب دینی را استخراج کنید. الآن اگر بگوئیم برای خودِمان در حوزه علمیه قم معارف اعتقادی چه مقدارش استخراج شده؟‌ به نظر من کمتر از نصف آن مقداری که در واقع هست! شاید از صد در صد بگوئیم سی درصد باشد! با یک چنین میدانی مواجه هستید»

در خاتمه عرایض، ایشان با اشاره به آیه شریفه «هُوَ الَّذی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‏ وَ دینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ‏» (سوره صف/آیه۹)، فرمودند: «مسلّما امکان اینکه یک روز اسلام جهانی بشود، هست. شواهد را داریم می‌بینیم. ولی بالاتر از این، خدا به وقوعش خبر داده است: «لیظهره علی الدین کله». در چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ مسلّم، در زمان ظهور حضرت حجت (عج) است و این آیه هم یکی از آیات مهدویت است یعنی زمانی باید بیاید که دین رسمی بشر، دین اسلام باشد. صاحب آن دین هم باید یک کسی از طرف خدا باشد که حضرت حجت عج‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف است. وقتی انسان این اطمینان را پیدا می‌کند، در مسیر با انگیزه حرکت می‌کند…دین اسلام یک دین رسمی بشر خواهد شد و شما در آن نقش دارید. این نگاه چقدر راه علمی انسان را محکم و قوی می کند! یک طلبه در هر رشته‌ای اگر کار کند، یک مطلبی را تبیین یا ابداع کند، یک پژوهش جدید را به جامعه‌ی دینی عرضه کند، تدریس کند، تبلیغ کند، همه‌ی اینها در آن نتیجه نقش دارند و همه در آن سهیم‌ هستیم. اگر واقعاً قصد خودمان را خالص کنیم و برای این راه خیلی حرمت و احترام قائل باشیم، اصلاً کار شما و ما با کار دیگران در یک جهاتی قابل مقایسه نیست. شما در مسیر علل مُعدّه و تبیین مقدمات آن هدف اصلی خدای تبارک و تعالی هستید.»

در پایان ایشان ضمن تشکر از تلاش‌های حجت‌الاسلام افضل‌آبادی و اساتید مرکز مذاهب مشهد، ابراز امیدواری کردند که این مجموعه با عنایت حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا علیه‌السلام، مجموعه‌ای پویا و مفید باشد.

 

حتما ببینید

نشست تخصصی “بررسی چالش های فکری معاصر جهان اسلام و راهکارهای برون رفت”

حجت الاسلام و المسلمین زمانی در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر با …

دیدار صمیمانه حضرت آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی با دانش پژوهان مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی مشهد

دیدار صمیمانه حضرت آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی با دانش پژوهان مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *