Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in C:\HostingSpaces\mmazaheb.ir\mmazaheb.ir\wwwroot\wp-content\plugins\wp-gap-notification\inc\Wgn_notific.class.php on line 357
رشد داعش در جنوب شرق آسیا - مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی
یکشنبه , ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
خانه --> اخبار جهان اسلام --> رشد داعش در جنوب شرق آسیا

رشد داعش در جنوب شرق آسیا

طبق این تحلیل شکست داعش در سوریه و عراق و همچنین شرایط سیاسی در هم آمیخته منطقه شرق آسیا این فرصت را به داعش می دهد تا امپراتوری جدید خود را در این منطقه برپا نماید.

طبق این تحلیل از مارس ۲۰۱۹ داعش به تصرف سرزمین های جدید اندیشید. این مسئله پس از محاصره شدن نیروهای داعش توسط کردهای تحت حمایت آمریکا و کاهش مناطق تحت تسلط داعش به وجود آمد.

منطقه جنوب شرق آسیا نقش بسیاری در استراتژی جهانی گروه های تروریستی دارد.تعداد جنگجویان و نیروهای انتحاری در این منطقه در حال افزایش است و برنامه های آموزشی منظم و فایل های تصویری تبلیغ تروریسم در این منطقه افزایش چشمگیری داشته است.

این مرکز غیر انتفاعی با اشاره به ویژه گی های جغرافیایی منطقه جنوب شرق آسیا مانند وجود جزایر متعدد و مرتبط به هم این منطقه را آماده جنگ های چریکی دانست.

از سال ۲۰۱۸ که سفر به عراق و سوریه دشوار گردید تروریست های خارجی به کشورهایی مانند فلیپین، اندونزی و مالزی سفر نمودند تا در برابر تلاش  حکومت ها در مقابله با تروریسم بایستند. عملیات های صورت گرفته تا آن زمان ناهماهنگ و بدون برنامه ریزی انجام می شد اما پس از مدتی داعش به عنوان رهبر افراط گرایان در این مناطق شناخته شد و حالت جهانی به خود گرفت.

در سال ۲۰۱۴ گروه های تروریستی موجود در جنوب شرق آسیا به صورت شگفت انگیزی با ابوبکر البغدادی رهبر داعش بیعت کردند. در میان این گروه ها، گروه«ابوسیّاف» نیز وجود داشت که ارتباط طولانی مدتی با القاعده داشته است. محاصره خونین شهر مراوی در فلیپین در سال ۲۰۱۷ نیز نتیجه بیعت این گروه ها با داعش بود.

در اواخر سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۰۰۰ نفر از جنوب شرق آسیا به عراق و سوریه رفته و به داعش پیوستند. ۳۰۰ نفر از این افراد پیش از آمدن به سوریه آموزش های نظامی را دیده بودند.

براساس گزارش راند سران داعش به تدریج به بررسی جنوب شرق آسیا پرداختند و بازوهای تبلیغاتی خود در این منطقه را گسترش دادند. شبکه های مختلف در فضای مجازی ایجاد و فایل های تصویری به وفور و در همه جا در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

داعش در سال ۲۰۱۶ انتشار هفته نامه به زبان«بهاسا»(زبان رسمی مورد استفاده در اندونزی) را آغاز نمود.

در همین سال بغدادی،«إسنیلون هابیلون» رهبر گروه«ابوسیّاف» را به عنوان امیر داعش در شرق آسیا تعیین نمود. بغدادی همچنین تعدادی از گروه های کوچکتر مستقر در فلیپین را که با داعش بیعت کرده بودند به عنوان گردان های داعش معین نمود. با این حال داعش سیاست یکپارچه ای را در این منطقه دنبال نمی کند و نحوه جذب و تاکتیک های نظامی را متناسب با ویژه گی های محلی اندونزی لحاظ می نماید.

به عنوان نمونه داعش در اندونزی از مساجد و مدارس دینی برای نیروگیری استفاده می نماید اما در مالزی که این اماکن زیر نظر دولت اداره می شود صفحات اینترنت محل جذب نیرو برای داعش می باشد. از نظر نظامی نیز داعش در فلیپین به حملات مسلحانه رودررو روی آورده است اما در اندونزی با استفاده از کمین به نیروهای امنیتی و پلیس حمله می کند. لازم به یادآوری است که نقطه مشترک در تمامی حملات در جنوب شرق آسیا استفاده از عامل انتحاری است.

طبق گزارش موسسه«راند» داعش امید بسیاری به فلیپین بسته است تا این کشور را محل استقرار حکومت خود قرار دهد. در ماه می ۲۰۱۷ داعش توانست بر شهر مراوی در جزیره مینداناو تسلط یابد . این شهر با جمیعت بالغ بر ۲۰۰۰۰۰نفر به مدت ۵ ماه در تسلط افراط گرایان بود. نیروهای فلیپینی که آموزش های نظامی خود را زیر نظر ارتش آمریکا سپری کرده اند نتوانستند مانع تسلط آنان بر شهر شوند. اگر چه پس از۵ ماه حملات هوایی و شلیک توپخانه و از بین بردن ۵۰۰ فرد مسلح شهر را بازپس گرفتند اما به صورت گسترده  حقوق بشر را نقض کردند.

جنوب شرق آسیا به لحاظ جغرافیایی با مرکز داعش در سوریه فاصله بسیاری دارد. به لحاظ فرهنگی نیز این منطقه با مراکز اسلام سنتی در شبه جزیره عربستان نیز فاصله بسیاری دارد اما باید دقت نمود اهتمام افراط گرایان محلی در این منطقه به داعش بیش از اهتمام داعش به آنان است.

مرجع اصلی: المرجع

درباره‌ی عبدالحسین

عبدالحسین

حتما ببینید

رزمایش کمک مومنانه

در راستای عمل به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، مبنی بر کمک مومنانه، مرکز مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی مشهد مقدس، اقدام به این عمل خداپسندانه کرد

یک نظر

  1. این مرکز غیر انتفاعی با اشاره به ویژه گی های جغرافیایی منطقه جنوب شرق آسیا مانند وجود جزایر متعدد و مرتبط به هم این منطقه را آماده جنگ های چریکی دانست.

    کدام مرکز برادر جان؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ +