پنج شنبه , ۶ تیر ۱۳۹۸
خانه --> آخرین خبرها - فارسی --> دیدار دانش پژوهان مرکز مذاهب مشهد با آیت‌الله غیب غلامی

دیدار دانش پژوهان مرکز مذاهب مشهد با آیت‌الله غیب غلامی

دیدار دانش پژوهان مرکز مذاهب مشهد با آیت‌الله غیب غلامی

دانش پژوهان مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی مشهد، روز شنبه ۱بهمن۹۶، با آیت‌الله غیب غلامی دیدار کردند. این دیدار در مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام قم صورت گرفت.

در این دیدار آیت الله غیب غلامی بر اهمیت حوزه و مسئولیت عظیم حوزه در ارتباط با همه انسان ها اشاره کرده و تصریح کردند غالب دروس حوزوی طریقیت دارد و نباید طریق را فدای مقصد کرد. بخش هایی از سخنان ایشان به شرح ذیل است: «اهل بیت علیهم السلام مسئولیت شان باندازه نفوس است لذا حوزه هم مسئولیتش اینچنین است. حوزه علمیه، عده ای پادر رکاب می خواهد برای دعوت کسانیکه در اطراف و اکناف عالم هستند. معظم دروس حوزوی طریقیت دارد و موضوعیت ندارد. این جور نیست که متمرکز بر این علوم بشویم و بگوئیم ماورای آن چیزی نیست. مقصد را فدای طریق نباید بکنیم.»

ایشان درباره شبهه افکنی در اعتقادات دینی و گسترده آن فرمودند: «امروز متاسفانه در حوزه های علمیه جمعیتی از شیاطین کمر بسته اند که در ضروریات دین تشکیک کنند. وظیفه عالم دین این است که در کمین بشیند و این کارهای شیاطین را خنثی کند. ملعبه ای شده که هرکس پول دارد، شبکه ماهواره ای دارد. ازاله شبهات از اذهان مستضعفین شیعه متولی باید داشته باشد.»

ایشان درباره رویکرد حوزه های علمیه شیعه فرمودند: «غلبه رویکرد اجتهادی بر حوزه های علمیه شیعه، برکات زیادی داشته است اما خسارت هایی داشته است و آن خسارت هایش این است که علما کتاب های حدیثی را نمی شناسند.

قواعد علم حدیث را باید بشناسیم. به برکت علوم اجتهادی و استنباطی، دست ما از کتاب های حدیثی کوتاه شده است. نباید اخباری شویم اما باید کتاب های حدیثی و علم حدیث را بشناسیم.

امروز با اخباری گری در عربستان و وهابیت و … مواجهیم. دربرابر این جریان با علوم معقول فلسفی نمی شود به جنگ وهابیت رفت بلکه با علوم حدیث می شود به مقابله پرداخت. مثلا می گوید اخرج البخاری و می خواهد ردیه بنویسد اما معنا تخریج را نمی داند. باید مصادر و کتاب ها و درجات کتاب ها را شناخت.»

این دیدار از ساعت ۱۹ تا ۲۰:۳۰ ادامه داشت و پایان بخش آن پرسش های طلاب و پاسخ استاد بود.

 

حتما ببینید

تجلیل از برترینهای مرکز مذاهب مشهد توسط آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی

آیت‌الله فاضل‌لنکرانی در آئین تجلیل از اساتید برتر و ممتازین آموزشی و پژوهشی مرکز مطالعات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پذیرش دوره ها