Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in C:\HostingSpaces\mmazaheb.ir\mmazaheb.ir\wwwroot\wp-content\plugins\wp-gap-notification\inc\Wgn_notific.class.php on line 357
معرفی مرکز - مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی
یکشنبه , ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
خانه --> معرفی مرکز

معرفی مرکز

 

علم کلام از کهن‏ترین علومی است که غایت آن دفاع عقلی و نقلی از آموزهای دینی است. بی‌تردید دفاع از عقاید دینى، نقش برجسته‌ای در بالندگی اصل دین دارد؛ به‌گونه‌اى که حیات و دوام اصل دین، علوم دینى و دین‌داران در گرو حیات و دوام بالنده آن است. یکی از ویژگی های مهم مباحث کلامی نقد و تحلیل نظریه های کلامی و نقد عالمانه در گرو شناخت صحیح آرا و مقایسه دقیق اندیشه های کلامی بین المذاهب است. در این علم اندیشه مذاهب، نقاط اشتراک و اختلاف آنها مورد بررسی قرار می گیرد و در نهایت در ترازوی فکری امامیه مورد سنجش قرار خواهد گرفت.

به یاری خداوند متعال و در ظل عنایات حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام، مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی تحت اشراف دفتر مرجع فقید حضرت آیت‌الله‌العظمی فاضل لنکرانی (قدس سره)، با بیش از ده سال پیشینه اجرا در حوزه علمیه قم تأسیس شده و از سال۱۳۹۴ و با مجوز مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان با هدف شناخت و نقد تفکر سلفیه و وهابیت و همچنین دفاع از تراث اعتقادی مکتب اهل‌بیت علیهم السلام فعالیت خود را در مقطع کارشناسی ارشد  آغاز نموده است.

 

عنوان رشته:

به زبان فارسی: مذاهب کلامی

به زبان عربی: المذاهب الکلامیه

به زبان انگلیسی: theological denominations

 

تبیین اجمالی رشته

سطح سه مذاهب کلامی، یکی از شاخه‌های گرایش کلام است، که طلّاب، ضمن شناخت تاریخ، اندیشه‌های کلامی فرق و مذاهب اسلامی و ‌آموزش مبانی اعتقادی امامیه، مهارت‌های لازم جهت تبیین و دفاع از اندیشه کلامی اهل البیت علیهم السلام، ارتباط با اندیشمندان و پیروان سایر مذاهب اسلامی، پاسخ‌گویی به نیازهای مربوط، تدریس و تحقیق در حد تحلیل و بررسی تطبیقی مسائل مربوط به مذاهب کلامی را پیدا می‌کنند و در پایان موفق به دریافت دانشنامه این رشته می‌شوند. این رشته علاوه بر ۶۰ واحد عمومی فقه و اصول؛ از ۱۰۲ واحد درسی تشکیل شده که در سه سال تحصیلی ارائه می گردد. شایان ذکر است تمرکز اصلی سرفصل های این رشته در نقد تفکر سلفیه و وهابیت تنظیم شده است.

 

مقطع مربوطه

مقطع تخصصی و مقطع عالی

 

تاریخچه رشته

در حوزه با این عنوان رشته ای وجود ندارد، تنها در دانشگاه ادیان این رشته در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری برگزار می کند که سرفصل های ارائه شده در روش و هدف امتیازات خاصی نسبت به دوره های برگزار شده در دانشگاه ادیان را خواهد داشت.

 

ذکر رشته / گرایش های مشابه

نام، مقطع و سال تاسیس و راه اندازی هر کدام:

مذاهب اسلامی، حوزه علمیه قم

ادیان و مذاهب، جامعه المصطفی

مذاهب کلامی و فقهی، دانشگاه ادیان

 

ضرورت ایجاد رشته مربوطه در نظام آموزشی حوزه:

سلفیان اندیشه های غیراسلامی خویش را به عنوان تفکر سلف به جهانیان عرضه کرده و سعی در همراه سازی دیگر مسلمانان با خود را دارند؛ ایشان با حربه تکفیر به تفرقه میان مسلمانان دامن زده و چهره اسلام را با برداشت های ناصواب خشن و غیر واقعی جلوه داده اند، با توجه به وضعیت این تفکر در جهان اسلام، می توان آن را یکی از بزرگترین تهدیدات مکتب امامیه در عصر حاضر و آینده دانست. دفع این خطر میسر نخواهد شد،‌ مگر با شناخت دقیق اندیشه مذاهب و نقد منصفانه که از اهم وظایف مراکز حوزوی و دانشگاهی است. با توجه به وضعیت شکل گرفته ضرورت ایجاد این رشته در سه محور خلاصه می شود:

 

 1. رسالت حوزه علمیه در تربیت اندیشمندان متکلم جهت تبیین، ترویج و دفاع از باورهای مکتب تشیع در مقابله با سلفیه و وهابیت
 2. ایجاد هم‌گرایی اسلامی در مقابله با تهاجمات فکری و فرهنگی استکبار جهانی و سلفیان تکفیری از طریق تربیت نیروی متخصص
 3. نبود متخصصان کارآمد در زمینه شناخت آراء و اندیشه مذاهب اسلامی.

 

امتیازات این رشته با رشته مشابه:

رشته های مشابه این رشته (مذاهب اسلامی، فقهی و کلامی) صرفا در حد آشنایی و بدون جهت دهی خاصی برگزار می گردد. علاوه بر اینکه روش برگزاری این رشته آموزش پژوهش محور خواهد بود انشاءالله.

شایان ذکر است، دانش آموختگان این رشته با توانایی که از مطالعات مذاهب کلامی به دست می‌آورند، قادر خواهند بود هم چون پژوهشگری توانا در عرصه‌ی مذاهب مختلف اسلامی سودمند بوده و به دلیل آگاهی دقیق از اندیشه های کلامی مذاهب، گام‌های عملی در جهت تقریب و وحدت جهان اسلام بردارند.

 

اهداف کلی و جزئی رشته:

 1. تسلط بر درک، تحلیل و نقد اندیشه سلفیه و وهابیت
 2. توانایی نظریه پردازی و طرح مباحث نوین در عرصه تطور اندیشه فرق اسلامی
 3. شناخت تفصیلی عقاید شیعه و توانایی پاسخ‌گویی به شبهات و پرسش ها
 4. تقویت درک و تحلیل جریان های فکری مذاهب و تحولات جهان اسلام
 5. پرورش نیروهای توانمند، جهت تصدّی مدیریت‌های فرهنگی در مناطق ترکیبی
 6. توانمند سازی در پژوهش و نگارش مقالات علمی

 

کارکرد­های رشته:

 1. توان تحقیق و نوآوری در عرصه های تاریخ و اندیشه فرق و مذاهب کلامی
 2. توان نقد و تحلیل مبانی فکری سلفیان و وهابیان
 3. توان تدریس دروس مذاهب اسلامی در مدارس و مراکز آموزش عالی.
 4. توان فعالیتهای فرهنگی و تبلیغاتی در محیط های چند مذهبی
 5. توان ورود به دوره های دکتری مرتبط.

 

کیفیت اجرای رشته/گرایش:

حضوری و  مجازی

خواهران                        برادران

 

ساختار دوره

آموزشی- پژوهشی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ +